• +48 502 21 31 22

Polski wynalazek sposobem na deficyt respiratorów

Projekt: Gospodarka

Aparaty Ventil, w warunkach niedoboru respiratorów, mogą być użyte jako urządzenia do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów podłączonych do jednego respiratora.

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Portal Gospodarczy, Branżowy Katalog Firm, Platforma Informacyjna Subr...

Firma działa w branżach:
Redakcje, wydawcy, gazety, media

Aparat jest dziełem pracy polskich naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. W największym skrócie urządzenie pozwala na wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. To przełomowe rozwiązanie w sytuacji epidemii koronawirusa i deficytu respiratorów.

Zespołem, który pracuje nad aparatem kieruje prof. Marek Darowski. Urządzenie przeszło pozytywnie wieloletnie testy kliniczne prowadzone w warunkach oddziału intensywnej opieki medycznej.

– W sytuacji epidemii koronawirusa powiązanej z rozprzestrzenieniem się zachorowań przebiegających z ostrą niewydolnością oddechową i w przypadku niedoboru respiratorów urządzenie to może być wykorzystane do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. Konstrukcja urządzenia pozwala na niezależną regulację podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów – tłumaczy dr inż. Krzysztof Zieliński – kierownik projektu z IBIB PAN.

Czytaj ciąg dalszy na raciborz.com.pl

/źródło: www.ibib.waw.pl oprac. c/
fot. Pixabay

Podobe artykuły

Wyszukiwarka