• +48 502 21 31 22

Coraz więcej Polaków zakłada profil zaufany w celu złożenia deklaracji podatkowej

Projekt: Środowisko, jakość życia, ekologia

Po 6 dniach od włączenia możliwości składania e-deklaracji podatkowej, zostało założonych 140 tysięcy nowych profili zaufanych. Coraz więcej Polaków przekonuje się, że profil zaufany jest najszybszym sposobem, by dopełnić obywatelskie obowiązki.

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Portal Gospodarczy, Branżowy Katalog Firm, Platforma Informacyjna Subr...

Firma działa w branżach:
Redakcje, wydawcy, gazety, media

Od 15 lutego w usłudze e-PIT można sprawdzić swoje zeznanie podatkowe za 2019 rok. Zostało one przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową. System jest bardzo przejrzysty i intuicyjny, co zdecydowanie uławia podatnikom złożenie deklaracji podatkowej. W chwili obecnej zostało złożonych już około 850 tysięcy e-PITów, z czego spora część za pomocą profilu zaufanego. 

Profil zaufany z pewnością jest najszybszym i najbardziej wygodnym sposobem, by sprawdzić swoje zeznanie podatkowe. Aktualnie z tego udogodnienia korzysta prawie 5 200 000 Polaków. W ubiegłym roku tych profili było o 2,5 miliona mniej.

W momencie włączenia usługi e-PIT, aż 16 750 osób założyło PZ, zaś następnego dnia 20 393 osób. Rekord odnotowano trzeciego dnia, gdyż profil został założony przez 31 028 Polaków.

W celu zalogowania się do systemu Ministerstwa Finansów można skorzystać z jednego z dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest profil zaufany, dzięki któremu wystarczy kilka razy kliknąć, by zobaczyć swoje zeznanie podatkowe. Drugim natomiast jest przygotowanie i wpisanie kilku danych: numeru PESEL, kwoty z PIT-11 z 2019 roku, przychodu z deklaracji z 2018 roku, a następnie potwierdzenia kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2018 rok.

Jak założyć profil zaufany

Najsprawniejszym sposobem, by założyć profil zaufany jest bankowość elektroniczna, a konkretnie posiadanie konta w jednym z następujących banków: mBank, ING Bank Śląski, T-Mobilie usługi bankowe, PKO Bank Polski SA, platforma Envelo, Santander, Bank Pekao, Millenium Bank, Alior Bank. Wtedy wystarczy wypełnić krótki internetowy formularz.

Drugą możliwością jest wypełnienie formularza znajdującego się na stronie www.pz.gov.pl, a następnie zatwierdzić zgłoszenie w jednym z punktów potwierdzających.

Profil zaufany nie tylko umożliwia ekspresowe sprawdzenie e-PITu, ale również daje możliwość załatwienia wielu spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu. Ponadto za jego pośrednictwem można logować się do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS oraz Internetowego Konta Pacjenta. Z profilem zaufanym można od ręki złożyć wniosek o dowód osobisty, zgłosić narodziny dziecka, zameldować się, sprawdzić karne punkty, czy załatwić formalności związane z wypłatą świadczeń rodzinnych.

oprac. MTC
/na podstawie: www.gov.pl/
fot.: freepik.com

Podobe artykuły

Wyszukiwarka